מה הקריטריונים לבחירת חברת אבטחה

לא קל לבחור חברת אבטחה שאיתה תעבדו, מאחר שמדובר בספק שירות, שלגביו יש חשיבות מכרעת לאמינות ולאיכות. לכן, זה הוא תהליך שיש לגשת אליו בתשומת לב ולהשקיע בו די משאבים. בין השאר, חשוב לבדוק את הנקודות הבאות:

להיערך מראש

אם אתם מחפשים חברת אבטחה לראשונה (או לראשונה עבור תחום אבטחה מיוחד), חשוב שתבינו היטב מה דרוש לכם. הבנה כזו, תסייע לכם לבחור בחברת האבטחה המתאימה ביותר לתפקיד. בדקו מה מקובל בתחומכם עבור צרכי האבטחה שבהם מדובר? מה עושים הקולגות? כיצד מטפלים באבטחה המתחרים המצליחים ביותר שלכם?

חברת אבטחה

מוניטין

חיוני לעסקים לבחור בחברות אבטחה בעלת מוניטין טוב, באופן עקבי. ניתן וחשוב לחפש ואף לבקש המלצות על החברה. המלצות כאלה תוכלו למצוא פעמים רבות באתר החברה ואם יש לכם מכרים בעלי ניסיון עם חברה זו, מה טוב. גם אם מדובר בעיר גדולה, חברה וותיקה ואיכותית תהיה מוכרת לעסקים רבים. חברת אבטחה בירושלים למשל. קל כיום לאתר מידע באינטרנט ולכן, צעד שכדאי לנסות בכל מקרה, הוא חיפוש חופשי על שם החברה. במקרה הטוב, תמצאו כך המלצות נוספות ואולי מידע נוסף על החברה, דוגמת כתבות בעיתונות. במקרה פחות משמח, אך עדיין חשוב, ייתכן שתמצאו מידע מפורט או אינדיקציות על "נורות אדומות" לגבי החברה. 

קצת היסטוריה

בדקו מי הקים את החברה? מה הרקע הרלוונטי של המקימים? כמו כן, מה הוותק שצברה החברה עצמה (מתי היא הוקמה)? האם היו שינויים משמעותיים בבעלות על החברה ומה אופיים? האם הם מרמזים על חברה כושלת או להיפך? האם החברה עברה "מיד ליד" כמה פעמים? נרכשה על ידי גוף גדול יותר? התרחבה?

מצב נוכחי

קחו בחשבון כמובן, גם את מצבה הנוכחי של החברה. גודל החברה מרמז על הצלחתה (אם כי לא בהכרח). הוא משמעותי גם מבחינת גמישות בכוח האדם, עבור השירותים שהיא יכולה לספק. עוד נקודה חשובה לגבי מצבה הנוכחי של החברה, היא להתרשם מלקוחותיה. עד כמה הם רבים? מבוססים? האם ועד כמה יש בהם לקוחות, מהתחום שבו אתם פועלים?

ניהול משאבי אנוש

שירותי אבטחה הם מסוג השירותים, אשר מסתמכים במידה רבה מאוד על אנשים איכותיים. יש להם אמנם גם היבטים טכניים רבים, אבל הגורם האנושי הוא כמעט תמיד המשמעותי ולרוב קריטי, באיכות השירות שניתן. לכן, חשוב לברר לגבי נקודות שרלוונטיות לכך אצל חברת האבטחה שאתם שוקלים לעבוד איתה. מי האנשים שהיא מעסיקה? האם הם מועסקים בעיקר כעובדים זמניים או כעובדים קבועים, שמתמקצעים באבטחה? מה תהליך המיון שהם עוברים? כיצד נבדקת אמינותם? איזו הכשרה הם מקבלים? כיצד החברה מבצעת בקרה שוטפת על תפקודם בשטח? האם וכמה פעמים בשנה יש קורסי רענון, תרגולים, רענון נהלים תיאורטי וכדומה?

איכות כוח האדם

ייתכן שכל הדגש על המשאב האנושי בבחירת חברת אבטחה, נשמע לכם מוגזם מעט. במידה וזה המצב, כדאי שתיקחו בחשבון כמה נקודות: בעבודות אבטחה, השגרה עשויה להיות במשך זמן רב חדגונית למדי וללא שום אירוע יוצא דופן. כל עוד זה המצב, לכאורה אין תמורה של ממש להשקעה כספית גדולה באבטחה או צורך ברמה גבוהה של מקצועיות השומרים. אך כאשר מתרחש אירוע אבטחה משמעותי באמת, תוצאתו עשויה להיות גרועה מאוד עבורכם כעסק. למשל, פריצה שהתרחשה "מתחת לאפם" של אנשי האבטחה. מצד שני, הפריצה עשויה להימנע מראש, בצורה מקצועית, מהירה וחלקה. מה שמבדיל בין שתי התוצאות, הוא לא בהכרח טכנולוגיה (כמצלמות אבטחה) כמו ההיבטים האנושיים. באופן שוטף, יש לרוב צורך בערנות, ראש גדול ושיקול דעת. גם חייבים לשמור על גישה זו לאורך זמן, על פני תקופות ארוכות של שגרה. במצבי חירום, נדרש בבת אחת אוסף של תכונות אופי ומיומנויות נוספות. למשל היכולת לקבל החלטות שקולות תחת לחץ, בגרות ואחריות (פזיזות עלולה אפילו לעלות בחיי אדם). כך שאיכות כוח האדם באבטחה, הוא היבט שלא כדאי להקל בו ראש.

תחומים והתמחויות

לחברות האבטחה יש מגוון רחב מאוד של עיסוקים אפשריים – שומרי סף, סיורי אבטחה רגליים, אבטחה רכובה, שומרי ראש, סדרנים ועוד. חיוני כמובן לבחור בחברת אבטחה, אשר מציעה את השירותים שלהם אתם זקוקים. כמו כן חשוב לבדוק נקודה זו מתוך מחשבה לעתיד – אולי תזדקקו לשירותי אבטחה נוספים בהמשך. כך שיש יתרון, לבחירת חברת אבטחה אשר מציעה מענה למגוון רחב במיוחד של צרכי אבטחה, כולל זמניים ומשתנים. חשוב לסייג זאת, בכך שחברות אבטחה שונות בכל זאת עשויות להתמחות בתחומים מיוחדים, יותר מאשר באחרים. באופן טבעי, גם היקף הניסיון שנצבר בכל תחום יהיה שונה מעט מחברה חברה. העיקר, שתמצאו חברת אבטחה שהיא גם איכותית וגם המתאימה לכם ביותר.

security guard

אישורים

בשלבים האחרונים של מיון חברות האבטחה, תוכלו לבדוק לגבי האחרונות שנותרו ברשימה גם את נושא הרישיונות. האם יש להם רישיונות בתוקף, בכל ההיבטים שדורש החוק? מדובר למעשה בנושא מורכב למדי, שלא ניכנס כאן לכל הדקויות שלו. לשם ההמחשה: חברת שמירה שהיא חברה בע"מ, חייבת "רישיון לתאגיד שירותי שמירה" שמשמעו בין השאר, שלבעלי ומנהלי חברת השמירה אין רישום פלילי. חברת שמירה לא בהכרח עובדת עם נשקים. אם מדובר גם על שומרים חמושים (ורוב חברות האבטחה עובדות גם עם שומרים כאלה), דרושים רישיונות בתוקף לנשקים ורישיון להפעלת חדר נשק. כמובן, כל העובדים צריכים להיות בעלי הכשרות והסמכות בהתאם לחוק, על פי התפקידים שהם ממלאים. למשל, הסמכה לניהול חדר נשק.

ביטוח

ביטוח חברות שמירה הוא נושא מורכב למדי. עבורכם כלקוחות הדבר פשוט יותר: רישיון בתוקף לחברת שמירה, מעיד גם על כך שלחברה יש את הביטוחים שהחוק מחייב.

דילוג לתוכן